0.7″ Height x 4.2″ Width x 2.7″ Depth – 9/Pack – 5 / Carton – Blue
- Cleans tough messes fast without scratching
- Perfect for nonstick cookware
- Fits comfortably in the hand
- Conveniently reusable; dishwasher-safe for easy cleaning
$57.00
0.7″ Height x 4.2″ Width x 2.7″ Depth – 9/Pack – 5 / Carton – Blue
| Categories | Cleaning Tools, Sponges, Cleaning Pads & Wipers |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Product Type | Scrub Sponge |
| Features | Non-scratching, Non-stick, Reusable |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Height | 0.7" |
| Width | 4.2" |
| Depth | 2.7" |
| Country of Origin | Canada |
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 5295CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Product Name | Non-Scratch Scrub Sponges |
| Marketing Information | Scotch-Brite Non-Scratch Scrub Sponge cleans tough messes fast without scratching. It is shaped to fit comfortably in the hand. Fast cleaning without scratching makes this sponge perfect for nonstick cookware. You can also use it to wipe and scrub glass cooktops, ceramic tile, countertops and bath. Sanitize sponge in the dishwasher and reuse. |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Product Type | Scrub Sponge |
| Quantity Per Container | 9/Pack |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Height | 0.7" |
| Width | 4.2" |
| Depth | 2.7" |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |