16 fl oz – Round – Translucent – Polystyrene – Cold Drink, Party, Soda, Juice, Concession Stand – 50/Bag – 20 / Carton
- Solo’s iconic plastic cup
- Great for any occasion
- Use for sodas, juices and mixed drinks
- Multilayer construction for rigidity
$271.02
16 fl oz – Round – Translucent – Polystyrene – Cold Drink, Party, Soda, Juice, Concession Stand – 50/Bag – 20 / Carton
| Categories | Cups, Tableware |
|---|---|
| Weight | 29.71 lbs |
| Dimensions | 20 × 17.44 × 16.06 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Solo |
| Product Type | Cup |
| Features | Durable, Flexible, Rigid, Rolled Rim, Shatter Proof, Sturdy |
| Color Family | Other |
| Product Color | Translucent |
| Product Material | Polystyrene |
| Height | 4.7" |
| Diameter | 3.9" |
| Country of Origin | United States |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
| Manufacturer | Solo Cup Company |
| Manufacturer Part Number | P16 |
| Manufacturer Website Address | http://www.solocup.com |
| Brand Name | Solo |
| Product Name | 16 oz Plastic Cold Party Cups |
| Marketing Information | These Plastic Party Cups are ideal for any occasion. They deliver superior value and suitable for any cold application. Cups are made of sturdy, rigid polystyrene. |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
| Product Type | Cup |
| Quantity Per Container | 50/Bag |
| Volume Capacity | 16 fl oz |
| Shape | Round |
| Print Availability | Customizable |
| Closure Component | Lid |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | Other |
| Product Color | Translucent |
| Product Material | Polystyrene |
| Height | 4.7" |
| Diameter | 3.9" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |