Rectangle8″ Width – Cleaning, Washing – MicroFiber – Green – 1 Each
- Microfiber material for soft washing performance
- Removes heavy dirt and grime with long fibers
- Cleans with less drag
- For use with Unger Aluminum Pad Holder
$12.91
Rectangle8″ Width – Cleaning, Washing – MicroFiber – Green – 1 Each
| Categories | Cleaning Tools, Sponges, Cleaning Pads & Wipers |
|---|---|
| Weight | 0.15 lbs |
| Dimensions | 11.5 × 6.25 × 0.75 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Unger |
| Product Type | Cleaning Pad |
| Product Color | Green |
| Product Material | Microfiber |
| Country of Origin | United States |
| Color Family | Green |
| Manufacturer | Unger Industrial, LLC |
| Manufacturer Part Number | PHW20 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ungerglobal.com |
| Brand Name | Unger |
| Product Name | Aluminum Pad Holder Microfiber Cleaning Pad |
| Marketing Information | The Microfiber Washing Pad features long fibers to effectively remove heavy dirt and grime. Its soft material offers excellent cleaning performance with minimal drag. Cleaning pad is designed for the Unger Aluminum Pad Holder (sold separately). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Cleaning Pad |
| Pad Shape | Rectangle |
| Pad Width | 8" |
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Product Material | MicroFiber |
| Application/Usage |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |