4 Casters – Metal – 15.25″ Width x 11.25″ Depth x 39″ Height – Gray – 1 Each
- A perfect companion for easy mobility
- Gray color gives a classy look and complements to the decor
- Made with good quality Metal
$201.91
4 Casters – Metal – 15.25″ Width x 11.25″ Depth x 39″ Height – Gray – 1 Each
| Categories | Carts, Carts & Stands |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Brand Name | Vertiflex |
| Product Type | Multipurpose Cart |
| Features | Basket, Caster, Heavy Duty, Locking Casters, Removable Tray, Rolling, Tear Resistant, Wear Resistant |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Metal |
| Height | 39" |
| Width | 15.25" |
| Depth | 11.25" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Manufacturer | Vertiflex Products |
| Manufacturer Part Number | VF51025 |
| Brand Name | Vertiflex |
| Product Name | Multi-Use Storage Cart & Workstation |
| Marketing Information | Build your own desk with this Vertiflex Multi-Use Storage Cart and Stand-Up Workstation. Heavy-duty metal construction withstands wear-and-tear and comes with a removable MDF top tray. Center two baskets are adjustable in height and provide three different variations of workstation. Versatile cart can be configured with four baskets as a standing laptop station, three baskets for desk-side storage or two baskets for under-desk use. Two of four smooth-rolling casters lock to keep your workstation in place. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Multipurpose Cart |
| Number of Casters | 4 |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Metal |
| Height | 39" |
| Width | 15.25" |
| Depth | 11.25" |
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Country of Origin | Taiwan |