Xerox B230/DNI Desktop Wireless Laser Printer – Monochrome
SKU: XERB230DNI
$239.00
Additional information
| Categories | Printers & Multifunction Machines, Printers, Scanners & Supplies |
|---|---|
| Weight | 14.99 lbs |
| Dimensions | 14 × 13.1 × 8.5 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Xerox |
| Product Type | Laser Printer |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 8.5" |
| Width | 14" |
| Depth | 13.1" |
| Weight (Approximate) | 21.2 lb |
| Country of Origin | China |
General Information
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Manufacturer Part Number | B230/DNI |
| Manufacturer Website Address | http://www.xerox.com |
| Brand Name | Xerox |
| Product Model | B230 |
| Product Name | B230 Printer |
| Marketing Information | The Xerox B230 printer includes built-in Wifi with Wi-Fi Direct and is easy to set up with Xerox® Smart Start Software, so it is ready to work hard right out of the box. Print from your mobile devices with support for Apple AirPrint, Mopria Print Service and Chromebook printing. Designed for small businesses with features such as automatic 2-sided printing on letter and legal sized paper, standard paper capacity of 250 sheets, a 1 GHz dual core processor with 256 MB of memory, and monthly print volumes up to 2,500 pages, the B230 is a workhorse. And our Green World Alliance program offers hassle-free toner cartridge recycling. |
| Product Type | Laser Printer |
Physical Characteristics
| Height | 8.5" |
| Width | 14" |
| Depth | 13.1" |
| Weight (Approximate) | 21.2 lb |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | To view the latest list of certifications, go to www.xerox.com/OfficeCertifications. |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |






