Brother P-Touch 110 Handheld Label Maker
SKU: BRTPTH110
$69.89
Additional information
| Categories | Business Machines & Accessories, Label Printers / Labelers |
|---|---|
| Weight | 1.76 lbs |
| Dimensions | 11.3 × 7.5 × 4.1 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | P-touch |
| Product Type | Electronic Label Maker |
| Product Color | BlackWhite |
| Form Factor | Handheld |
| Height | 8" |
| Width | 4.3" |
| Depth | 2.2" |
| Weight (Approximate) | 14.40 oz |
| Country of Origin | Philippines |
| Color Family | Dual Color |
General Information
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | PTH110 |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Brand Name | P-touch |
| Product Model | PT-H110 |
| Product Name | P-Touch 11 Handheld Label Maker |
| Marketing Information | Handheld labelmaker creates personalized, decorative labels using a variety of fonts, frames and symbols. Easy-view display lets you preview your label before you print to prevent potential errors. Keyboard features a familiar computer-style layout for quick, smooth input. Cable labeling feature lets you easily label wires and cables to quickly locate specific cables. Built-in memory stores up to 15 labels to quickly reprint your frequently used labels. Flexible design operates on six AAA batteries or an optional AC adapter (each sold separately). Labelmaker is designed for use with Brother TZe tapes up to 12mm wide. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Electronic Label Maker |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Form Factor | Handheld |
| Height | 8" |
| Width | 4.3" |
| Depth | 2.2" |
| Weight (Approximate) | 14.40 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards | UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Philippines |


