Curad Instant Cold Pack
SKU: MIICUR961R
$7.12
Additional information
| Categories | First Aid Kits & Supplies, Wound Care |
|---|---|
| Weight | 0.5 lbs |
| Dimensions | 5.3 × 4.5 × 1.8 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Curad |
| Product Type | Cold Pack |
| Product Color | White |
| Width | 5" |
| Length | 6" |
| Country of Origin | China |
| Color Family | White |
General Information
| Manufacturer | Medline Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | CUR961R |
| Manufacturer Website Address | http://www.medline.com |
| Brand Name | Curad |
| Product Name | Instant Cold Pack |
| Marketing Information | Instant cold pack provides soothing comfort for emergency pain relief. Cold temperature helps control swelling and relieves minor discomfort. Insulated layer helps maintain the cold temperature for longer. Cold pack is perfect for minor sprains, strains, bumps and bruises. |
| Packaged Quantity | 2 / Box |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Cold Pack |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Width | 5" |
| Length | 6" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |

