Dymo Xpress Pro Labelmaker
SKU: DYM2175191
$30.93
Additional information
| Categories | Business Machines & Accessories, Label Printers / Labelers |
|---|---|
| Weight | 0.6 lbs |
| Dimensions | 7 × 6 × 3.75 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Dymo |
| Product Type | Manual Label Maker |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Handheld |
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |
| Country of Origin | China |
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | 2175191 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dymo.com |
| Brand Name | Dymo |
| Product Name | Xpress Pro Labelmaker |
| Marketing Information | Comfortable, easy-to-use, Organizer Xpress Pro Embossing Labelmaker is perfect for DIY enthusiasts. Intuitive, turn-and-click labeling system creates fun, easy-to-cut labels. Explore your artistic side with this labelmaker to enhance scrapbooks, photo albums and DIY projects. Customize text with the 49-character wheel that includes text, numbers and symbols. Lightweight, portable design provides a handheld experience with simplistic operation. Labelmaker includes two black label cartridges and one red label cartridge. For the best performance, use Dymo Embossing Labels. |
| Packaged Quantity | 1 / Card |
| Product Type | Manual Label Maker |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Handheld |
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |






