60″ Length – Hardwood – 12 / Carton
- Full, 360-degree swivel action
- Also lets you lock into place
- Easily attaches to the Snap-On Dust Mop Frame
- Sturdy construction
$488.64
60″ Length – Hardwood – 12 / Carton
| Categories | Cleaning Tools, Poles & Handles |
|---|---|
| Weight | 25.6 lbs |
| Dimensions | 66.1 × 9.1 × 4.4 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Type | Mop Handle |
| Features | Spring Loaded, Swivel Head |
| Product Material | Hardwood |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | M116000000CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | Snap-On Dust Mop Hardwood Handle |
| Marketing Information | Hardwood handle attaches to a dust mop frame to make removal of used dust mopheads easier and cleaning more efficient. Sliding collar locks the handle into position or allows a full, 360-degree swivel action. Spring-loaded clip easily attaches to the Rubbermaid Snap-On Dust Mop Frame (sold separately) Pick a Rubbermaid dust mophead suited just for your project for customized cleaning. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Mop Handle |
| Pole/Handle Length | 60" |
| Application/Usage | Mop |
| Features |
|
| Product Material | Hardwood |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |