External Dimensions: 16″ Length x 10″ Width x 9.5″ Height – 5 gal – Plastic – Translucent – For Chemical – 1 Each
- User-friendly for E-Z filling and pouring
- Heavy-duty construction
- No-leak design
- 1/2-gallon embossed graduations on top and front
$33.27
External Dimensions: 16″ Length x 10″ Width x 9.5″ Height – 5 gal – Plastic – Translucent – For Chemical – 1 Each
| Categories | Cleaning Tools, Sprayer Dispensing & Accessories |
|---|---|
| Weight | 2 lbs |
| Dimensions | 16 × 9 × 9 in |
| Manufacturer | |
| Brand Name | E-Z Fill |
| Product Type | Storage Case |
| Product Color | Translucent |
| Exterior Material | Plastic |
| Height | 9.5" |
| Width | 10" |
| Length | 16" |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Country of Origin | United States |
| Color Family | Other |
| Manufacturer | Impact Products |
| Manufacturer Part Number | 7576 |
| Manufacturer Website Address | http://www.impact-products.com |
| Brand Name | E-Z Fill |
| Product Name | E-Z Fill Container |
| Marketing Information | E-Z Fill Container offers a user-friendly solution for easy filling and pouring. Use the 63mm angled front opening on this heavy-duty container to dispense ready-to-use chemical concentrates. 38mm top vent opening accepts standard 3/4" tubing. Container includes a 7577 faucet with 38mm cap no-leak design. Spout fits into 28mm bottle neck so no spilling. Measuring is easy with 1/2-gallon embossed graduations on top and front. U.S. patented container is FDA-compliant. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Case |
| Case Style | Container |
| Volume Capacity | 5 gal |
| Application/Usage | Chemical |
| Features | Heavy Duty |
| Color Family | Other |
| Product Color | Translucent |
| Exterior Material | Plastic |
| Height | 9.5" |
| Width | 10" |
| Length | 16" |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | FDA |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |